Fado – rozrywka

Fado nazywane jest często „robotniczym bluesem”. Kierując się jednak czysto muzycznymi względami znacznie bardziej adekwatne byłoby zaklasyfikowanie go do gatunku lekkich operetek śpiewanych przy akompaniamencie flamenco. Dwa główne ośrodki fado to Coimbra (własna odmiana fado – o charakterze pieśni studenckiej) i Lizbona. W stolicy mieści się około trzydziestu klubów fado, w tym Casa de Fado iAdega Típica, a większość z nich znajduje się w Górnym Mieście i Alfamie. Lokale te w zasadzie niczym się od siebie nie różnią: wszystkie są małe, w każdym można kupić coś do jedzenia (co nie zawsze znaczy, że trzeba). Większość czynna jest od 21.00 lub 22.00, a zabawa trwa w nich do 3.00-4.00 nad ranem.

Niestety opłata za wejście jest dość wysoka i wynosi co najmniej 300 esc., a w najpopularniejszych lokalach panuje zawsze ogromny tłok. Coraz częściej zdarza się, iż wykonawcy fado nie są profesjonalnymi śpiewakami, a ich występy poprzedzają koncerty mniej znanych grup proponujących publiczności piosenki Beatlesów. Dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, które kluby zapewniają prawdziwe wykonania fado,

Adcga da Machado, Ruado Norte 91 .Górne Miasto («3428713). Jeden z najstarszych w Lizbonie klubów fado, w którym można posłuchać dwóch odmian lej muzyki: lizbońskiej i tej z Coimbry. Minimalna oplata za w miarę sycący posiłek wynosi 2500 esc,, za wspaniałe portugalskie jedzenie płaci się jednak najczęściej 5000 esc. od osoby. Czynny wt.-nd.

Adcga Mesqmla. Rúa du Diario de Noticias 107, Górne Miasto («3462077). Kolejny klub cieszący się dużą popularnością. Wyróżnia go doskonała muzyka i jedzenie, a także pokazy tańców portugalskich.

Adcga de Rihatcjn, Rúa do Diario de Noticias 23, Górne Miasto («3468343). Niewielka, ale urocza atlega. Jedna z niższych opłat za wstęp. A Severa, Rúa das Gáveas 55, Górne Miasto («3464006). Będący własnością miasta lokal, w którym występują najsłynniejsi śpiewacy lado. Odpowiednio wysokie ceny.

Lisboa Á Nolle, Run das Gáveas 69, Górne Miasto («3468557). Drogi i oblegany przez turystów1 klub lado z barem i restauracją. Czynny pn,sb. O Scnhor Vinho, Run do Meio á Lapa 18, Lapa («3972681). Słynny z występów najlepszych śpiewaków portugalskich klub w Górnym Mieście, Wynosząca 300 esc. (z jedzeniem zwykle 500 esc.) opłata za wstęp nie jest zatem wygórowana. Czynny pn.-sb..

Parreirinha cTAlfama, Bcco do Espirito Sanio l, Alfama, w pobliżu Largo Chałartz de Dentro («8868209), Występy znanych artystów i niezbyt wygórowane ceny posiłków. Taverna do Emhuęado. Beco dos Curtumcs 10. Alfama («8865088). Typowa culega zmilą atmosferą i niskimi cenami. Czynne pn.-sb.

Timpanas, Rua Gilberto Rola 24, Alęantara («3972431). Położony na przedmieściach Lizbony klub oferuje najbardziej tradycyjne i profesjonalne występy fado. Czynny codz. oprócz śr.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>