Gastronomia na Górnym Mieście – Lizbona

Adcga do Rihateju, Rua Diario de Noticias 23 (=3468343). Doskonałe miejsce na rozkoszowanie się jedzeniem i muzyką fado. Ulubione miejsce spotkań mieszkańców Lizbony, którzy przychodzą tu ze względu na smaczne jedzenie, przyrządzone przez wyśmienitych kucharzy, niewysokie ceny oraz popisy muzyków profesjonalnych. Najtańszy posiłek kosztuje 1500 ese., najczęściej wydaje się tu jednak około 3500 esc. Lokal czynny pn.-sb.

Bizarro, Rua da Atalaja 133, Popularna restauracja oferująca ciekawy, acz niewielki wybór dań. Najtaniej wychodzi ementa turística, za inne posiłki trzeba zapłacić około 3500 esc. Czynna pn.-sb.

Bota Alta, Trav. da Queimada 37 (=3427059). Stara restauracja w stylu tawerny, słynąca z ogromnych porcji tradycyjnych dań portugalskich, m.in. dorsza gotowanego w śmietanie. Ciasno ustawione stoliki są zawsze zajęte, ahy znaleźć wolne miejsca trzeba przyjść przed 20.00. Nieczynne w sobotę w porze lunchu i w niedzielę. Ceny w granicach 2500-3000 esc.

Brasuca. Rua Joño Pereira da Rosa 7 (=3428542). „Ożywiona” restau racja mieszcząca się w starej rezydencji, niedaleko Rua do Seculo. Warto tu przyjść dla doskonałych dań brazylijskich i portugalskich. W weekendy panuje tłok. dlatego lepiej zarezerować miejsca wcześniej. Za posiłek płaci się około 3000 esc.

Casa Faz Frio, Rua Dom Pedro V 96. Piękna, tradycyjnie urządzona restauracja ze ścianami zdobionymi azulejos. Serwuje się tu obfite porcje dorsza (bacalhau), przepiórki, steki i dania rybne. Pełny posiłek z winem kosztuje ok. 2000 esc.

Casa de Past« Flores. Pruęa das Flores 40. Na północny zachód od centrum Górnego Miasta. Tradycyjne dania portugalskie za ok. 3000 esc.

Cervcjaria da Trindadc. Rua Nova da Trindade 20. Ogromna piwiamio-restauracja, szczycąca się jednymi z najpiękniejszych azulejos w mieście. Czynna do 2.00 (zamówienia przyjmowane do 1.30). Specjalizuje się w daniach ze skorupiaków – warte spróbowania, ale nie poleceniu, gdyż ceny są zbyt wygórowane (ok. 2500-3000 esc.).

Fidalgo, Rua da Barroca 27 (3422000). Modny i przytulny lokal, ulubione miejsce spotkań przedstawicieli świata artystycznego, któremu obsługa dogadza daniami z owoców morza. Przeciętne ceny 3500 esc., czynny pn.-sb.

Mamma Rosa. Rua do Gremio Lusitano 14. Należy skręcić na lewo od Elevador da Gloria, lokal znajduje się zaraz po prawej. Zatłoczona restauracja, specjalizująca się w pizzach i makaronach podawanych przez słynących ze śmiałości i rubaszności kelnerów. Czynna pn.-sb. do późnej nocy, zamówienia przyjmuje się do 1.00.

O Barrigas. Trav. da Queimada 31. Ciasna tawerna z przyjemną obsługą i dobrymi daniami regionalnymi. Warto spróbować ryżu z ośmiornicą (arroz de polvo) w cenie ok. 250U esc.

O Cantinho do Bem Estar, Rua do Norte 46. Przyjemna, prawdziwa restauracja alentejska. Niestety zbyt ciasna, gdyż dużo w niej stolików. Chcąc zdobyć wolne miejsca najlepiej przyjść przed 21.00. Za pełny posiłek i podawane w dzbanku wino trzeba zapłacić ok. 2500 esc. Czynna wt.-nd.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>