Klasztor Kapucynów

Spacer do klasztoru Kapucynów (Convento dos Capuchos: codz. VI-IX IÜ.00-18.00, X-V 10.00-17.00: 200 esc.) jesl chyhn najdłuższym, na jaki można się wybrać podczas pobytu w Sintrzc. Klasztor sprawia wrażenie pustelni. Niezwykle ciasne cele wykuto z kamienia i wyłożono korkiem, dlatego budowlę nazywa się powszechnie „klasztorem korkowym”. Filip II, król Hiszpanii i Portugalii, nazwał go najbiedniejszym klasztorem w królestwie, a Byron, po zwiedzeniu celi, w której pewien mnich spędził 36 lat. tak opisał swe wrażenia w Wędrówkach Chiłde Harolda’.

Patrząc na klasztor trudno jednak oprzeć się uczuciu podziwu dla jego prostoty i odosobnienia. Przez ponad 300 lat zamieszkiwali go zakonnicy, W 1834 r. budowlę opuściło ostatnich siedmiu mnichów, nie potrafiących najwyraźniej poradzić sobie zżyciem pośród mrocznego labiiyntu korytarzy i pokoi. Do cel pokutników można wejść tylko na czworakach – prowadzą tam zaledwie 70-eentymetrowej wysokości drzwi. Wnętrze klasztoru wyłożone jest korkiem, sprowadzonym z okolicznych lasów. Oprócz cel zobaczyć można łazienkę, kuchnię, refektarz, niewielką kaplicę, a nawet znajdujący się w odrębnym budynku piec do wypiekania chleba. Dozorca mówi łamaną angielszczyzną i jeśli nie jest zbyt zajęty, godzi się oprowadzić po klasztorze: przy wejściu można kupić od niego swojski miód.

Do klasztoru najłatwiej dostać się górską drogą z Palacio da Pena (9 km). Wiedzie tam też szereg innych, bardziej ukrytych ścieżek prowadzących przez lasy, jednak bez dobrej mapy i wskazówek miejscowych łatwo można się pogubić. Niezależnie od wyboru trasy, każda z dróg dostarcza niezapomnianych wrażeń, tak np, idąc boczną drogą z Sinlry do klasztoru w stronę Cabo da Roca, mijasięjedueznajwiększych i bardziej zdumiewających formacji skalnych Portugalii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>