Komunikacja miejska w Lizbonie – kontynuacja

Bilety na jeden przejazd autobusem, tramwajem lub kolejką kupuje się u kierowcy za 150 esc.: za bilet ważny na dwa przejazdy i kupiony wcześniej w kiosku płaci się 140 esc. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno karnetu jedno- lub trzydniowego (odpowiednio esc. i SSO esc.), który staje się ważny po skasowaniu go przez kierowcę podczas pierwszego przejazdu.

Turyści moga się też wybrać na jedną z dwóch wycieczek tramwajowych, organizowanych tylko w okresie letnim. Obie trasy: Circuito Colinas („wycieczka po wzgórzach”: III- VI i X 2 dziennie, VII i VIII5 dziennie, IX 3 dziennie: bilety w cenie 2800 esc., dzieci do lat 10 – 1500 esc.) i Circuito Jejo („wycieczka wzdłuż Tagu”: V-VIII codz. 11.00-17,00: bilety w cenie 2000 esc., dzieci do lal 10 – 1000 esc.), rozpoczynają się na Praęa do Comercia. Prowadzona przez przewodnika Circuito Tejo odbywa się tramwajem z 1910 r. Więcej informacji na temat wycieczek tramwajowych można uzyskać pod nr. «3639343.

Stacje metra (Metropolitano) rozmieszczone są w najważniejszych punktach miasta (m.in. przy Muzeum Gulbenkiana), jednak turyści rzadko korzystają z tego środka transportu. Do centrum można się najszybciej dostać wysiadając przy jednej ze stacji na Praęa dos Restauradores i Rossio. Metro kursuje od 6.00 do 1.00: bilety (do nabycia na stacjach metra) najeden przejazd kosztują 70 esc., a karnet dziesięciu biletów (caderneta) 500 esc. Jeśli planujesz częściej korzystać z metra, najlepiej zakup karnet jedno- lub siedmiodniowy (odpowiednio 200 esc. i 600 esc.), a nawet 30-dniowy (2000 esc.): karnety upoważniają tylko do przejazdów metrem.

Wzdłuż zachodniej strony wybrzeża kursuje pociąg podmiejski. Trasa przejazdu wiedzie z dworca Cais do Sodré, na zachód od Praęa do Comercio, przez Belćm do Estoril i Cascais. Bilety do obu miejscowości kosztują 170 esc. w jedną stronę. Drugą linią kolejową można dostać się z dworca w centrum Rossio do Queluz i Sintry: bilety w jedną stronę również w cenie 170 esc.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>