Orientacja w Lizbonie

Poruszanie się po centrum Lizbony nikomu nie powinno sprawić kłopotu. Przy południowym krańcu Dolnego Miasta (Bnixa) rozciąga się nad Tagiem piękny plac zdobiony arkadami – Praęa do Comercio (zwany też Terreiro do l’aęo). W cieniu ogromnego tuku triumfalnego znajduje się tu przystań promowa i przystanek tramwajów, odjeżdżających do Belćm. Większość uliczek prowadzi stąd do położonego po przeciwnej stronie Praęa Dom Pedro IV. Plac ten, popularnie zwany Rossio, łączy się z Praęa da Figueira iPraęa dos Restauradores. W ciągu dnia na Rossio skupia się życie towarzyskie Lizbony. Wśród licznych kawiarni i ulicznych grajków wędrują turyści i natrętni handlarze uliczni. Życie nocne przenosi się do Górnego Miasta (Bań m Alto), dzielnicy położonej powyżej i na zachód od Dolnego Miasta. Najłatwiej można się tam dostać kolejką linową Elevador da Gloria lub Elevador Santa Justa. W połowie drogi na wzgórze, pomiędzy Dolnym a Górnym Miastem znajduje się dzielnica handlowa Chiado. Pomimo zniszczeń, jakim uległa w czasie trzęsienia ziemi, uważana jest nadal za najbardziej elegancką w całej Lizbonie. Na wschód od Dolnego Miasta jedno z lizbońskich wzgórz wieńczy zamek św. Jerzego, dumnie górujący nad Alfnmą, najstarszą i najciekawszą dzielnicą miasta.

Wysadzana drzewami Avenida da Liherdade wiedzie na północ od Rossio do położonego w samym centrum Lizbony parku Edwarda VII (Parque Eduardo VII), Za nim rozciąga się bardziej nowoczesna część miasta: na zachód – kompleks handlowy Amoreiras, na północ -Muzeum Gnlbenkiana i pełne sklepów ulice na wschód. Uwagę turystów przyciąga też oddalone o fi km od centrum Belćm. gdzie w dzielnicy Lapa znajduje się jeden z ważniejszych obiektów kulturalnych Lizbony -Muzeum Sztuki Dawnej (Musen dc Arte Antiga).

Po przyjeżdzie do Lizbony większość turystów udaje się na Rossio: można się tam bez probelemu dostać zarówno piechotą, jak i autobusem czy laksówką. W pobliżu placu znajduje się najwięcej pensjonalów, a po zachodniej slronie przylegającego do Rossio Praęa dos Restauradores, w Palńcto da Foz, mieści sięcentrum turystyczne (pn.-sb. 9.0020.00: nd. 10.00-18.00: TT3463314), w którym mówiąca po angielsku obsługa służy wykazem miejsc noclegowych i trójwymiarową mapą miasta. Informacje na temat odlotów samolotów oraz odjazdów autobusów i pociągów zamieszczone są w Informatorze.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>