Palacio dos Marqueses da Fronteira

Amatorzy zwiedzania pałaców powinni udać się do Palacio dos Marqueses da Fronteira przy Largo de Sao Domingos de Beníica 1, niecałe 2Ü minut drogi na zachód od zoo. Po minięciu dzielnicy mieszkaniowej na Roa de Sao Domingos de Benfica i przejściu przez tory dochodzi się do przepięknych ogrodów otaczających niewielką, pomalowaną na różowo wiejską rezydencję. Zamieszczone na najniższym poziomie fasady malowidła o tematyce alegorycznej, inspirowanej poetycką opowieścią Camoesa Dwunastu rycerzy z Anglii (Os Duże de Inglaterra), odzwierciedlają ważny moment w historii sztuki wykonywania azulejas. W połowic XVII w. Portugalczycy zaniechali bowiem stosowania metod zaczerpniętych od Maurów (w ten sposób wykonane są jeszcze płytki na wyższym poziomie) i zaczęli nakładać farbę bezpośrednio na kafelki.

W pałacu nikt nie mieszka, dlatego godziny zwiedzania są dość ograniczone. Obecnie, od czerwca do września (pn.-sb.) oprowadzanie po pałacu odbywa się cztery razy dziennie, od 10.30-12.00, a w pozostałe miesiące dwa razy dziennie. Bilety wstępu kosztują 300 esc. (zwiedzanie tylko ogrodów) lub 1000 esc. (zwiedzanie pałacu i ogrodów): w niedzielę bilety są droższe: 500 esc. (ogrody), 1500 esc. (pałac i ogrody). Przed wizytą w pałacu najlepiej upewnić się telefonicznie (n7782023), czy nie zmieniły się godziny otwarcia.

Jedynym lizbońskim muzeum, które może równać się z kolekcją Gulbenkiana, jest posiadające status galerii narodowej Muzeum Sztuki Dawnej (Museu de Arte Antiga: wt.-nd. 10.00-13.00 i 14.00-17.00: 500 esc., w niedzielne przedpołudnia wstęp wolny). Najwięcej miejsca zajmują dzieła XV- i XVI-wiecznych malarzy portugalskich, w tym Nuno Gonęalvesa. Ekspozycja jest niezwykle ciekawa: można ją oglądać w dawnym pałacu przy Rúa das Janelas Verdes 95, w zamożnej dzielnicy Lapa, 2 km na zachód od Praęa do Comercio (dojazd tramwajem #19 kursującym zPraęa do Comercio, autobusem #40 z Rúa do Comercio lub autobusami #27 i #49 jadącymi z i do Belćm).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>