Peniche

Otoczone imponującymi walami obronnymi PENICHE jest jednym z najruchliwszych portów ryhackich w Portugalii. To właśnie stąd odpływają statki na wyspę Her- lenga. Peniche aż do XV w. było oddzielną wysepką. Z upływem czasu, osadzający się w dużych ilościach muł połączył wyspę z lądem, tworząc rodzaj wąskiego międzymorza, o lekko błotnistych plażach. Turyście nie będzie łatwo zorientować się w tym dziwnym mieście o zatłoczonych ulicach i alejach. Peniche zostało rozbudowane w kierunku lądu, a hotele i domy wczasowe ciągną się wzdłuż całego wybrzeża. Najhardziej interesujące jest stare miasto z dobrze widoczną fortecą, która znajduje się w południowej części Peniche. Barwny, wesoły larg na campo (polu), odbywa się w każdy ostatni czwartek miesiąca.

XVI-wieczna Fortaleza (latem wt.-nd. 10.00-12,00 i 14.00-19.00: zimą wt.-nd. 10.00-12.00 i 14.00-17.30: 100 esc.) była jednym z najsłynniejszych więzień dyktatura Salazara. Z uwagi na rosnącą liczbę więźniów politycznych rozbudowano ją w latach 50. i 60. naszego stulecia, Po upadku dyktatury w 1974 r. forteca stużyła jako obóz przejściowy dla powracających z afrykańskich kolonii Portugalczyków (montados). Obecnie mieści się tu muzeum (100 esc.), w którym prezentowane są ekspozycje historyczne, rękodzielnicze i archeologiczne. Warto też obejrzeć stare cele więzienne (na ostatnim piętrze), izolatki (segredos) oraz kraty-rozmównice (parlatorio), przy których odbywały się widzenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>