Sesimbra

Podczas pobytu w SESIMBRZE warto choć raz wstać wcześnie rano i udać się na plażę, aby zobaczyć rybaków naprawiających sieci. Widok len jest jedynym dowodem na to, że Sesimbra bytn kiedyś wioską rybacką. Stare tradycje zostaiy jednak zepchnięte na bok, a miasto przerodziło się w popularny kurort nadmorski. Na równinnych terenach poniżej starej części Sesimbry weiąż wyrastają nowe hotele i betonowe konstrukcje. Mniej zamożni mieszkańcy Lizbony przyjeżdżają do miasteczka na jednodniowe wycieczki, natomiast ci najbogatsi zostają tu na dłużej w swych letnich rezydencjach. Pomimo tłoku, jaki panuje tu w okresie wakacyjnym, miejscowość jest dość urokliwa. Wzdłuż długiego odcinka pięknej plaży znajdują się kawiarnie i restauracje, a przed każdą z nich wystawiony jest grill. Zapach smażonych dań roznosi się po caiym mieście. Wznoszący się nad morzem XVII-wieczny Forto do Santiago (obecnie punkt kontroli celnej – Guarda Fiscal) dzieli plażę na dwa odcinki. Przy jednym miłośnicy sportów wodnych pływają na jachtach i nartach wodnych, na drugim spędzają czas plażowicze.

Prawie półgodzinny spacer z centrum prowadzi do górującego nad Sesimbrą zamku mauretańskiego. Wewnątrz walów obronnych zachował się kościół i ruiny zamku. Z murów podziwiać można przepiękną panoramę okolicy. W drodze powrotnej warto zajrzeć do znajdującego się obok Avenida da Liberdade Muzeum Miejskiego (Museu Municipal: pn.-sb. 10.00-12.30 i 14.00-17.30: wstęp wolny). Wewnątrz zgromadzono dokumenty li istoryczne dotyczące Sesi mbry i eksponaty pochodzące z przeprowadzanych w okol icy prac wykopaliskowych. Na pobliskiej Rúa Joño de Deus znajduje się manueliński kościół NMP (Igreja da Maria).

Warto wygospodarować też trochę czasu na zwiedzenie dawnego portu rybackiego. Przycumowane w Porto de Abrigo jaskrawo pomalowane łodzie oraz codzienny targ rybny, na którym kupić można m. in. owoce morza, stanowią niewątpliwą atrakcję tego miejsca. Z centrum prowadzi tu Avenida dos Náufragos: należy kierować się znakami do Forte do Cávalo, gdzie miejscowi próbują swych sil w łapaniu ryb tylko przy pomocy rąk.

Z Praęa de Espanha w Lizbonie odjeżdżają codziennie trzy lub cztery autobusy do Se- simbry: z Cacilhas i Setúbalu autobusy kursują tu co godzinę. Jednak w lecie, gdy na moście tworzą się korki, znacznie krócej trwa podróż promem z Lizbony do Cacilhas, a stąd autobusem.

Dworzec autobusowy w Sesi mbrze położony jest przy Avenida da Liberdade, w odległości 5 minut drogi od plaży. Aby dojść do biorą turystycznego (eodz. V-IX 9.00-20.00: X-IV 10.00-12.30 i 14.1X1-17.30: irOi/2235743) należy iść aleją w stronę morza i skręcić w prawo za fortem. Biuro znajduje się o krok od równoległej do plaży Avenida dos Náufragos.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>