SZTUKA KLASYCZNA I ORIENTALNA – LIZBONA

Muzeum Gulbenkiana (Museu Gulbenkian: X-V wt.-nd. 10.00-17.00: V1-IX wt., czw„ pt. i nd. 10.00-17,00, śr. i sb. 14.00-19.30: 500 esc., w nd. wstęp wolny) podzielone jest na dwa – tematycznie różne – działy. W pierwszym z nich zgromadzono antyczne dzieła sztuki egipskiej, grecko-rzymskiej, islamskiej i orientalnej, w drugiej zaś obejrzeć można dzieła nowożytnych twórców europejskich, Zwiedzanie obydwu części za jednym razem nie należy do najlepszych pomysłów. Wprawdzie liczba eksponatów nie jest duża, ale wiele z nich to dzieła tak piękne i fascynujące, że przy próbie obejrzenia wszystkich jednego dnia zwiedzający mogą doznać uczucia przesytu. Od nadmiaru wrażeń można odpocząć w znajdującej się w piwnicy kawiarni czy spacerując po ogrodach.

Zebrane w tej części muzeum zbiory są bez wyjątku niezwykle ciekawe i dlatego trudno mówić o największych atrakcjach. Na szczególną uwagę zasługuje jednak sala egipska. Wystawione tu eksponaty prezentują rozwój sztuki począwszy od okresu Starego Państwa (111 w. p.n.e.) aż po czasy rzymskie. Wyjątkowo piękne są wyrzeźbione z kości słoniowej łyżeczki z czasów Amenofisa III oraz wykonana z niezwykłą precyzją i dokładnością Głowa kapłana, pochodząca z okresu panowania przedostatniego z Ptolemeuszów, Obejrzeć można tu również dwie antyczne pieczęcie (jedna sprzed 2500 r. p.n.e.), sprowadzone z Mezopotamii, kolebki piśmiennictwa, oraz fragmenty asyryjskich rzeźb.

Dalej uwagę zwiedzających przyciągają rzymskie posążki oraz wyroby ze srebra i szkła, jak również misternie wykonana biżuteria ze starożytnej Grecji. Wystawiono tu też pokaźnych rozmiarów kolekq’ę greckich monet, imponujących armeńskich manuskryptów i wyrobów ceramicznych, chińskiej porcelany oraz niebywale pięknych japońskich druków. Sztukę islamską reprezentują zdobione ornamentami rękopisy, grubo tkane dywany, wyroby ze szkła (m.in. XlV-wieczna lampa z Syrii) oraz niezwykle cenne kobierce z Persji i Indii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>