TORRES VEDRAS

TORRES VEDRAS, dwadzieścia siedem kilometrów na północ w głąb lądu od Ericeiry, wzięło swą nazwę od słynnych linii obronnych {Linhas cle Torres) angielskiego księcia Wellingtona, zbudowanych podczas wojny z napoleońską Francją. Linie obronne, w sktad których wchodził łańcuch stu pięćdziesięciu ufortyfikowanych wzgórz, ciągnęły się na czterdziestokilometrowym obszarze od ujścia rzeki Sizandro aż do Alhandra. Wykorzystano warunki naturalne okolic Alhandra, gdzie rozlewisko Tagu przypomina olbrzymie jezioro. Aż trudno uwierzyć, że fortece te wyhudowano zaledwie w ciągu kilku miesięcy, nie napotykając przy tym na opór ze strony Francuzów. To właśnie w Torres Vedras, w 1810 r. osiadły wojska Wellingtona, a ich fortece okazały się nie do zdobycia: co więcej, swobodny dostęp do morza pozwalał na regularne zaopatrzenie w broń i jedzenie. Francuzi zniechęceni do walki tą nieprzerwaną obroną oraz nękani stosowaną przez Brytyjczyków taktyką spalonej ziemi, zmuszeni byli wycofać się do Hiszpanii. W ten sposób Wellington skutecznie pokrzyżował plany wroga, a dzięki szybkim i gwałtownym walkom odniósł całkowite zwycięstwo.

Turysta może czuć się rozczarowany współczesnym wyglądem Torres Vedras, którego świetność należy już niestety do przeszłości. Zachowało się wprawdzie kilka ruin dawnych fortec oraz dwa wspaniałe kościoły XVI-wieczne, ale są one ledwie widoczne w otoczeniu nieciekawej architektury z ostatnich lal. Zamek (codz. 9.00-19.00: hezpl.) w Torres Vedras byl od XIII do XVI w. popularna siedzibą królewską. To właśnie lulaj, w 1414 r. król Jan I podjął decyzję o podboju Ceuty. Była to pierwsza daleka wyprawa zamorska, która zapoczątkowała rozwój potęgi kolonialnej Portugalii. Następnie zamek opustoszał, a po trzęsieniu ziemi w ¡755 r. zostały z niego tylko gruzy.

Broszury i stare mapy można przejrzećw biurze turystycznym przy Rua 9 de Abril, przecznica od Praęa 25 de Abril (latem codz. 10.00-19,00: zimą pn.-sb. 10.00-13.00 i 14.00-1S.00: «061/3Í4094). W dawnym Convento da Graęa, po drugiej stronie Praęa 25 de Abril mieści się Muzem Mięjskie(Museu Municipal czynne wt.-nd. 10.0013.00 i 14.00-18.00: 150 esc.), którego jedno z pomieszczeń poświęcone jest wojnie z Francją. Miasteczko nie posiada innych zabytków więc z czystym sumieniem można zakotwiczyć w jakiejś miłej winiarni, by spokojnie delektować się smakiem miejscowego wina.

W Torres Vedras miejsca noclegnwe oferuje dosyć prymitywny, ale schludny Pemtdo- Rcstattrantc 1 de Mtth, przy Rua 1 de Dezembrn 3 («06J/22875: ©) oraz Residencia! Moderna, naprzeciw kina przy Avenida Tenete Valadim («061/314146: ). Na posiłki warto zajść do Gordo, przy Rua Almirante Gago Coulínlto 15 («061/23079: zamku, wt.) lub do Patio, przy Rua Jose Eduardo Cesar 16 («061/321496: zamkn. nd.).

Najlepiej jednak pojechać autobusem do Peniche, Obidos lub popularnego kurortu Prała de Santa Cruz (patrz poniżej). Dworzec autobusowy znajduje się powyżej dworca kolejowego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>