Tróla i Palmela

Większość plaż Setúbalu znajduje się na półwyspie Tróia, ogromnym pasie piasku wciskającym się w ujście rzeki Sado. Jako pierwsi osiedlili się tu Fenicjanie, a po nich Rzymianie. Założone przez nich miasto Cetombriga zostało zalane przez morze w V w, Z tamtego okresu zachowały się m.in. pojemniki do solenia ryb. Dawniej, dzięki dzikim plażom i bujnej roślinności, półwysep należał z pewnością do piękniejszych miejsc w Portugalii. Dziś, zdominowany przez betonowe konstrukcje, jest jednym z wielu terenów wczasowych. Najładniejsze i najmniej zaludnione plaże znajdują się ok. 20 minut drogi na południe. Codziennie przez całą dobę kursują tu promy z Setúbalu (co 30-60 min: 100 esc., przewóz samochodu 500 esc.: w lecie turyści podróżujący samochodami powinni przygotować się na długie kolejki).

Około 10 km na północ od Setubalu leży niewielkie miasteczko PALMELA. Przy ładnej pogodzie, ze znajdującego się tu średniowiecznego zamku wspaniale widać Lizbonę, Setúbal, Sado i półwysep Tróia. Zamek, wewnątrz którego mieści się kościół, został niedawno odrestaurowany z przeznaczeniem na urokliwy hotel – Castelo de Palmela («0 1/2351226: ). Noclegów można szukać również w kilku mniej luksusowych (/uiutas: szczegółowych informacji udziela miejscowe biuro turystyczne (pn.-sb. 9.00-12.30 i 14.0018.00: «01/2350089), usytuowane zaraz ohok dworca autobusowego na Largo do Chafa- nz D. Maria I. Sam plac wyróżnia się imponującą XVIII-wieczną fontanną (chafará).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>